|
BENEDIKTAS XVI
inia Pasaulins maldos u dvasinius paaukimus dienos proga
2011 m. gegus 15-oji, ketvirtasis Velyk sekmadienis
Tema: „Skatinti paaukimus vietinje Banyioje“
Brangs broliai ir seserys!
48-oji Pasaulin maldos u dvasinius paaukimus diena, kuri bus veniama 2011 m. gegus 15-j, ketvirtj Velyk sekmadien, kvieia mus apmstyti tem „Skatinti paaukimus vietinje Banyioje“. Prie septyniasdeimt met garbingasis Pijus XII steig Popieikj kunig paaukim bendrij. Vliau panaias institucijas, akinami kunig ir pasauliei, daugelyje vyskupij steig vyskupai. Jie tai dar atsiliepdami Gerojo Ganytojo kvietim: „Matydamas minias, jis gailjosi moni, nes jie buvo suvarg ir apleisti lyg avys be piemens. Tuomet jis tar mokiniams: ‘Pjtis didel, o darbinink maa. Melskite pjties eiminink, kad atsist darbinink savo pjt’“ (Mt 9, 36–38).
Menas skatinti paaukimus ir jais rpintis tvirtai remiasi Evangelijos tekstais, kuriuose Jzus paaukia mokinius j sekti ir, kupinas meils bei atidos, juos ugdo. Ypating dmes turtume skirti tam, kaip Jzus paauk savo artimiausius bendradarbius skelbti Dievo karalysts (plg. Lk 10, 9). Pirmiausia akivaizdu, kad pirmutinis veiksmas buvo malda u juos: prie juos paaukdamas, Jzus vis nakt praleido vienas melsdamasis ir siklausydamas Tvo vali (plg. Lk 6, 12), viduje neprisiridamas prie kasdieni rpesi. Mokini paaukimas tiesiog gimsta i Jzaus artimo pokalbio su Tvu. Paaukimai kunigyst ir pavstj gyvenim vis pirma yra nuolatinio ryio su gyvuoju Dievu ir itvermingos maldos – „pjties eiminink“ keliamos parapij bendruomense, krikionikose eimose ir paaukim grupse – vaisius.
Savo vieosios veiklos pradioje Viepats paauk kelet vej, besidarbavusi Galiljos eero pakrantje: „Eikite paskui mane! A padarysiu jus moni vejais“ (Mt 4, 19). Jis paliudijo save kaip atsist Mesij gausiais „enklais“, rodaniais jo meil monms ir Tvo gailestingumo dovan; odiais ir gyvenimu mok juos bti pasirengusius tsti jo iganomj darb, galiausiai, „inodamas, jog atjo valanda jam i io pasaulio keliauti pas Tv“ (Jn 13, 1), patikjo jiems savo mirties ir prisiklimo atminim, ir, prie pakildamas dang, pasiunt juos vis pasaul liepdamas: „Eikite ir padarykite mano mokiniais vis taut mones“ (Mt 28, 19).
Jzaus pasilymas tiems, kuriems jis sako: „Eikite paskui mane!“, yra reiklus ir udegantis: jis kvieia juos susidraugauti, i arti igirsti jo bals ir kartu su juo gyventi. Moko vis save paskirti Dievui ir jo Karalystei skleisti pagal Evangelijos princip: „Jei kviei grdas nekris em ir neapmirs, jis pasiliks vienas, o jei apmirs, jis duos gausi vaisi“ (Jn 12, 24). Jzus kvieia juos atverti savo vali, atsisakyti savojo savs realizavimo sivaizdavimo ir panirti kit vali, Dievo vali, bei leistis bti jo vedamiems, leidia patirti brolikum, kuris kyla i visiko savs atidavimo Dievui (plg. Mt 12, 49–50) ir yra skiriamasis Jzaus bendruomens bruoas: „I to visi pains, kad esate mano mokiniai, jei mylsite vieni kitus“ (Jn 13, 35).
Eiti paskui Krist ir iandien yra reiklus dalykas. Tai reikia imokti nenukreipti vilgsnio nuo Kristaus, labai gerai j painti, klausytis jo odio ir susitikti su juo sakramentuose; tai reikia mokytis savo vali lygiuoti jo vali. Tai tikra ir autentika mokykla visiems, kurie, vadovaujami kompetentingos banytins valdios, rengiasi kunigikajai tarnybai ar pavstajam gyvenimui. Viepats visais gyvenimo tarpsniais nepaliaujamai kvieia dalytis jo misija ir tarnauti Banyiai ventinamosios kunigysts ar pavstojo gyvenimo pavidalu. „Todl Banyia turi saugoti, branginti ir mylti t dovan. Ji atsakinga u kunigysts ventim gimim ir brendim“ (Jonas Paulius II. Posinodinis apatalikasis paraginimas Pastores dabo vobis, 41). Ypa ms laikais, kai Dievo bals, regis, stelbia „kiti balsai“ ir pasilymas eiti paskui j ir paskirti jam savo gyvenim atrodo per sunkus, visos krikioni bendruomens, kiekvienas tikintysis turt smoningai imtis uduoties skatinti paaukimus. Tuos, kurie rodo nedviprasmikus paaukimo kunigyst ar pavstj gyvenim enklus, svarbu padrsinti ir palaikyti, kad jie, tardami „taip“ Dievui ir Banyiai, pajust visos bendruomens geranorikum. A pats drsinu juos, kaip drsinau ir apsisprendusiuosius stoti seminarij, kuriems raiau: „Pasielgte tinkamai. Juk monms net pasaulio ir globalizacijos techninio valdymo epochoje reiks Dievo, parodiusio save Jzuje Kristuje ir subrusio mus pasaulin Banyi, kad su juo ir per j imoktume deramai gyventi ir suvoktume bei veiksmingai gyvendintume tikrojo mogikumo kriterijus“ (Laikas seminaristams, 2010 10 18).
Kiekviena vietin Banyia turi darytis vis imlesn ir dmesingesn paaukim pastoracijai, vairiais lygmenimis, eimos, parapijos ir organizacij, pirmiausia vaikus ir jaunuolius – kaip Jzus mokinius – mokydama brandinti tikr ir nuoirdi draugyst su Viepaiu, kuri puoseltina asmenine ir liturgine malda; stengtis vaisingai ir dmesingai siklausyti Dievo od vis geriau pastant Šventj Rat, suvokti, kad engimas Dievo valion asmens neemina ir negriauna, bet kaip tik galima atrasti gilesn ties apie save pat ir jos laikytis, galiausiai dosniai ir brolikai puoselti santykius su kitais, nes tik atsivrimas Dievo meilei teikia tikrj diaugsm ir leidia iki galo patenkinti tikruosius lkesius. „Skatinti paaukimus vietinje Banyioje“ reikia turti drsos dmesinga ir tinkama pastoracija nukreipti reikliu sekimo Kristumi keliu, kuris, bdamas toks prasmingas, geba traukti vis gyvenim.
Ypa kreipiuosi jus, brangs broliai vyskupai! Kad js vykdoma iganymo Kristuje uduotis tstsi ir plstsi, svarbu kiek igalint puoselti „kunig ir vienuoli paaukimus, ypa rpinantis „paaukimais misij darbui“ (Dekretas Christus Dominus, 15). Viepaiui reikia js bendradarbiavimo, kad jo paaukimas pasiekt t, kuriuos jis isirinko, irdis. Rpestingai atrinkite darbuotojus vyskupij paaukim centrams, kurie yra vertinga paaukim pastoracijos ir j palaikanios bei jos veiksmingum laiduojanios maldos skatinimo ir organizavimo priemon. Noriau Jums, brangs broliai vyskupai, priminti ir pasaulins Banyios rpinimsi tolygiu kunig pasiskirstymu pasaulyje. Js pasirengimas padti vyskupijoms, kurioms trksta kunig, tampa Dievo palaiminimu js bendruomenms ir tikintiesiems liudija kunigikj tarnyb, dosniai atsiveriani visos Banyios poreikiams.
Vatikano II Susirinkimas pabrtinai primin, kad „paaukim kunigyst puoseljimas yra visos krikioni bendruomens pareiga; pirmiausia jie skatintini ities krikioniku gyvenimu“ (Dekretas Optatam totius, 2). Todl brolik sveikinim ir padrsinim noriau skirti visiems, kurie parapijose vairiopai bendradarbiauja su kunigais. Pirmiausia kreipiuosi savitai galinius prisidti prie paaukim pastoracijos – kunigus, eimas, katechetus, grupi vadovus. Kunigams silau stengtis liudyti vienyb su vyskupu bei kitais kunigais ir taip ruoti gyvybikai svarbi dirv naujiems kunigikj paaukim daigams. Šeimos tebna „kvptos tikjimo, meils bei pamaldumo dvasios“ (ten pat) ir pasirengusios padti savo snums ir dukterims dosniai priimti paaukim kunigyst ar pavstj gyvenim. Katechetai ir katalikikj organizacij bei banytini sjdi vadovai, suvokdami savo aukljamj uduot, „tesistengia jiems patiktus jaunuolius taip auklti, kad ie stengt pastebti savo dievik paaukim ir noriai juo sekti“ (ten pat).
Brangs broliai ir seserys, js pastangos skatinti paaukimus ir jais rpintis visapusikai prasmingos ir pastoracikai veiksmingos bna tik tada, kai tai daroma vienybje su Banyia ir tarnaujant bendrystei. Todl kiekvienas banytins bendruomens gyvenimo momentas – katechez, nuolatinio ugdymo susitikimai, liturginis ventimas, piligrimysts – yra brangintina proga adinti Dievo tautos, ypa vaik ir jaunuoli, priklausomybs Banyiai ir atsakomybs laisvai ir smoningai apsisprsti priimti paaukim kunigyst ar pavstj gyvenim jausm.
Gebjimas rpintis paaukimais yra vietins Banyios gyvumo poymis. Kupini pasitikjimo, primygtinai praykime Mergel Marij padti, kad, lygiuojantis jos atvirumo Dievo iganomajam planui pavyzd ir jai galingai utariant, kiekvienoje bendruomenje augt pasirengimas pasakyti „taip“ Viepaiui, paaukianiam vis nauj darbinink pjt. To linkdamas, visiems teikiu savo apatalikj palaiminim.
Vatikanas, 2010 m. lapkriio 15 d.
BENEDICTUS PP. XVI _____________________________________ „Banyios inios“, 2011 m. Nr. 7 |